VoIP Hizmeti Veren Firmalar

 VoIP Hizmeti Veren Firmalar Mevcut Elektronik Haberleşme Kanunlarına uygun olarak şehir içi, şehirler arası ve uluslar arası internet üzerinden ses yani telefon görüşmesi hizmeti veren firmalardır.

2008 yılında 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun kabul edilmesi ve akabinde, sabit telefon hizmeti (STH) sunan veya sunacak olan firmaların, daha önceden sadece şehirler arası ve uluslararası sabit telefon hizmeti vermek yerine, 2009 yılında kullanıcılara şehir içi sabit telefon hizmeti de vermeye başlamasıyla birlikte sektör canlandı. Kullanıcılar artık sabit telefon hizmetini, hiçbir kısıtlama olmaksızın alternatif firmalardan alabilir hale geldiler. Bu firmalar, yeni nesil telekom operatörleri olarak hizmetlerini Voip üzerinden vermeye devam ettiler. Günümüz itibariyle, ev ve işyerlerinde kullanılan sabit telefon hizmetinin (STH) tamamıyla rekabete açılmış olması, kullanıcıların hem daha ucuz hem de daha kaliteli hizmet alma imkânına sahip olmalarını sağlamıştır.

Sabit Telefon Hizmeti (STH) lisansı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yeni nesil telekom operatörlerine verilen şehir içi, şehirlerarası ve/veya uluslararası telefon hizmeti lisansını ifade etmektedir. Lisanslı yeni nesil telekom operatöründen sabit telefon hizmeti almak isteyen kişilerin seçtiği işletmeci veya bayileri ile irtibata geçmesi yeterli olmaktadır. Sonrasında ise başvuru sahiplerine, firma yetkilileri tarafından gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.