IP PBX Hizmeti

IP PBX Hizmeti Nedir

IP PBX Santraller için kullanılan kısaltmalardır. IP, İnternet Protokolü demektir. Bilgisayarların internet ağı içinde birbirleriyle haberleşebilmesi için birer adrese ihtiyaçları vardır. İşte bu adresler internet protokol adresi olarak tanımlanmıştır. IP [İnternet Protokolü] adresleri rakam ve noktaların birlikte kullanılması ile oluşturulmuştur. “81.213.252.89” tırnak içindeki biçim IP adresine örnek olarak gösterilebilir. Her Bilgisayar kendisine tanımlanan özel IP adresi kullanır.

PBX in açılımı “Private Branch Exchange” dir ve Türkçe karşılığı ise “Özel Santral” demektir. Bir nevi şirket içerisinde kullanılan özel telefon şebekesi de denilebilir.IP PBX Santralinin tanımını da, İnternet Protokol Adreslerini kullanarak internete bağlı network ağı üzerinden haberleşmeyi sağlayan santral olarak yapabiliriz.

IP PBX Santraller, içinde bulunduğumuz internet, teknoloji ve iletişim çağında klasik santrallerin yerine geçecek yeni nesil bir İnternet Protokol adreslerini kullanan, çok yetenekli özel telefon santralleridir. Tüm telefonları IP ağı üzerinden birbirine bağlar ve yönetir, istenilen yerden telefon görüşmeleri internet aracılığıyla gerçekleştirilir. PBX santraline kayıtlı tüm abonelerle sınırsız ve ücretsiz görüşmeler yapılabilir. Bir başka deyiş ile bu santraller ile IP ağında olan ve ayrı lokasyonlarda bulunan tüm şubelerinize ait dahili telefonlarınız la tek bir ofis içindeymiş gibi ücretsiz olarak görüşebilirsiniz. Aynı zamanda arama yapabilir ve gelen çağrılara cevap verebilirsiniz. Bu da çok şubeli işletmelerin şubeleri arasındaki görüşme maliyetlerini sıfırlama anlamına gelmektedir ve çok önemli bir avantajdır.

Bilindiği gibi analog santrallerin iç ve dış hat sayıları sınırlıdır. Hat sayılarını artırmak istediğinizde maliyet çıkmaktadır ve hat artırma limiti dolmuş ise yeni bir santrale ihtiyaç duyulmaktadır. Internet Protokolü kullanan PBX santraller için iç ve dış hat çoğaltma sorunu ortadan kalkmaktadır. Ayrıca tek numara üzerinden sınırsız çağrı alınabilmektedir.

Tüm sistemin yönetimi internet tarayıcısından kontrol edilebilir, bu da büyük kolaylık sağlamaktadır.IP PBX Santralleri Nac Telekomünikasyon VoIP hizmetlerinde kullanmaktadır. IP PBX Santraller  ile yapacağınız görüşmeler PBX Santraller ile yapacağınız görüşmelerden daha düşük maliyetli olacaktır.

IP PBX Hizmetinin Özellikleri

  • Sesli Mesaj / Sesli Posta ve E-mail Adresine Yönlendirme

  • Hızlı aktivasyon

  • Profesyonel VoIP telefon hizmetleri

  • Geri Arama

  • Çoklu uzantılar ile her yerden çalışabilme

  • Online Web hesap yönetimi

  • Ekstra yatırım gerekmeksizin santral kapasitesini azaltabilme veya arttırabilme

  • Anons sistemini kullanabilme

  • Arama detayını inceleyebilme

  • Arayan kişi beklemeye alındığında, bekleme müziği seçeneklerini kullanılabilme